LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 8805692
nr 880 5692
CANDLESTICKS
one pair, nickel silver, Victorian style. , height: 21,
1 par, nysilver, nyrokoko. , höjd: 21
600
SEK 500
Monday Mars 10 2014
at 18:24:07
300 kr
350 kr
450 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.